Colins Blog Colins Blog

Biraz yakından bakalım: Ah! Kosmos

Yazımızı okumaya başlarken fonda çalması için bu şarkıyı açabilirsin. Çünkü birazdan sahibiyle yakından tanışacaksın. Ah! Kosmos’u keşfetmeye hazır mısın?

Önce ismiyle başlayalım; Başak Günak başlarda sadece Kosmos adını kullanıyormuş. Sonradan eklediği “Ah!” ise Didem Madak’ın Ah’lar Ağacı şiirinden geliyor. Bu şiiri olduğu kadar, pek çok duygu durumunu anlatan “ah” nidasını sevdiği için de sahne adının önüne “Ah!”ı eklemiş.

“İçinde bulunduğum anı en şeffaf biçimde yansıtmaya çabalıyorum” diyen Ah! Kosmos, müziğini icra ederken hislerinin şeffaflığını ilk sıraya koyuyor. Bu da onun daha özgün ve karakteristik olmasını sağlıyor.

Küçükken klavyeyle tanışan, ardından 13 yaşında gitar çalmaya başlayan Başak Günak, ilk konserini ortaokul mezuniyetinde 1000 kişinin karşısında vermiş. Boğaziçi Üniversitesi’nde birçok farklı grupta bas gitar çaldıktan sonra mezuniyetinin ardından İTÜ’de Ses Tasarım ve Mühendisliği bölümünde master yapmış. Sene 2012’yi gösterdiğindeyse artık tamamen müziğe odaklanmaya karar vermiş ve Ah! Kosmos’a doğru hazırlanmaya başlamış. Müziğini tüm kalbini açarak icra etmeye çalışan Başak Günak, her ne kadar grup deneyimleriyle beslenmiş olsa da yola solo devam etmek istemiş.

Ah! Kosmos adını kullanarak 2013 yılında yayımladığı ilk EP’sinin adı ise Flesh. Bu EP’nin yayınlanma sürecinde kompozisyona bakış açısında da değişimler olduğunu söylüyor. Bunun nedeniyse kendisi şu şekilde açıklıyor: “Bunda çağdaş dans alanında koreograflarla çalışma şansı yakalamamın ve canlı performansa dair düşünmekten çok keyif almamın etkisi olduğunu hissediyorum.”

Müzik ve hisler bir arada

Ah! Kosmos’un müzikle ilişkisini tanımlamak için romantik kelimesini kullanabiliriz. Çünkü kendisi müzik yapmaya başladığı anlarda hissettiklerinin bir arada olması için uğraştığını söylüyor. Hayaller ve yaşanmışlıkların izlerini, derinliklerini ve heyecanlarını müziğine yansıtmak istiyor. Özellikle yoğun hislerin ardından ortaya çıkan parçalarıyla arasında çok özel bir iletişim olduğunu söylemek mümkün.

Bir şeyler üretmek için her gün yoğun olarak çalışan Ah! Kosmos, her zaman içine sinen bir çalışmanın ortaya çıkmasını beklemiyor ama bir şarkının yayınlanıp yayınlanmama kararını içgüdüsel olarak alıyor. Teknolojinin getirdiği konforu sevse de müzikseverlere ulaşmak konusunda hala zorluklar yaşandığının da farkında. Bu yüzden sık sık canlı performanslar sergiliyor ve iş birlikleri yapıyor.

Müziğin görüntüsü sahnede

Ah! Kosmos, sadece Türkiye’de değil yurt dışında da sık sık sahne alıyor. Sonar Festival Barcelona, Berlin CTM Festival, Barbican Concert Hall, Venedik ElectroFestival, Tokyo Electronic Music of Arts Festival, Dubai Meet D3 Festival ve Brüksel Piknik Elektronik, şimdiye kadar çaldığı önemli festival ve mekanlar arasında.

Ah! Kosmos sahnedeyken çoğu zaman yalnız değil ya da sadece müziğini dinletmiyor. Ona sahnede eşlik eden isimler, Ayyuka ve Kırıka gruplarından tanıdığımız müzisyen Özgür Yılmaz ve görsellerde Deniz Erk. Böylece izleyiciler sadece muhteşem bir müzikle değil harika görsellerle de sanata doyuyor.

Tabii Ah! Kosmos’un tek iş birliği bu değil. LGBT hareketi ve azınlık hakları için birçok çalışmaya imza atan Mert Serçe, Zeliş Deniz ve Boysan Yakar’ın 2015 yılında bir kazada hayatlarını kaybetmeleri üzerine, onların anısına Mabel Matiz ile Mavi adında bir parça hazırlamışlardı. Berke Can Özcan ve Gülşah Erol’un da ikiliye eşlik ettiği Mavi’nin klip yönetmenliğini de yine Ah! Kosmos ve Mabel Matiz yaptı. Berlin’de açılan Arkaoda’da çekilen klibi izlemek istersen aşağıda bulabilirsin. Klipte Alman dansçı Jenny Haack’ın bir performansı da dikkat çekici.

Ah! Kosmos’u sahnede izlemek istersen…

2013 yılından beri Türkiye’nin en üretken müzisyenlerinden biri olmaya başaran, ilk EP’si Flesh’in ardından 2015’te Bastards’ı yayınlayan Ah! Kosmos, en yeni çalışmalarıyla 23 Mart 2018 tarihinde Salon İKSV sahnesinde olacak!

Share Post :

More Posts