Colins Blog Colins Blog

Vücut tipine göre palto ve kaban seçme rehberi

Kaban ve palto deyip geçme! Çünkü mekana, stiline ve en önemlisi de vücut tipine uygun şekilde seçildiği zaman palto ve kaban modelleri, kış mevsiminde sokak stilinin en büyük tamamlayıcılarıdır.

 “Peki vücut tipime uygun kaban ve palto modellerini nasıl seçeceğim?” dediğini duyar gibiyiz. Neyse ki bu sorunun cevabı ve kaban seçimi hakkında birçok faydalı ipucu bu yazımızda seni bekliyor…

Çok uzun boylu değilsen…

Boyun ortalamanın altındaysa ve stil hileleri ile boyunu bir parça daha uzun göstermek istiyorsan enine çizgili ve düz kesim kabanları tercih edebilirsin. Çünkü düz kesim kabanlar, görünümde akışkanlık ve devamlılık algısı yaratır ve kişiyi her zaman olduğundan daha uzun boylu gösterir.

Belin, basen bölgene göre daha inceyse…

Armut tipi bir vücuda sahipsen yani belin basenine göre daha inceyse, trençkot tipi bele oturan kuşaklı veya kemerli palto ve kaban modelleri senin için ideal olabilir. Yine yakalarında hacimli aksesuar bulunan (kürk detayları gibi) palto ve kaban modelleri ile vücut proporsiyonunu çok daha orantılı gösterebilirsin.

Karın bölgeni gizlemek istiyorsan…

Elma tipi bir vücuda sahipsen yani belin basenine göre daha ince değilse, bilinenin aksine oversized modellerden kesinlikle uzak durmalısın. Tam tersine düz kesimli jilet gibi paltolar veya göğüs bölgeni vurgulayan kemerli modeller vücudunu çok daha iyi gösterecektir.

İnce yapılıysan…

 “Keşke biraz daha yuvarlak hatlara sahip olsam” diyecek kadar ince ve narin yapılıysan oversized kabanlar ve şişme montlar tam sana göre! Hatları yuvarlaklaştırıp giyeni her zaman daha alımlı gösteren bu tarz kesimler, skinny görüntünün önüne geçmeye yardımcı olabilir.

Bacak boyun kısaysa…

Bazı kadınların üst beden uzunluğu bacak boyuna göre daha fazla olabilir. Böyle bir beden yapısına sahipsen bele oturan kısa sportif montlar veya basen altında biten trençkot kesimli kaban modelleri gayet yerinde seçimler olacaktır.

Share Post :

More Posts